
Місто Нікополь Дніпропетровської області вважається суто промисловим містом, і це дійсно так. Але наявність у Нікополі таких промислових гігантів, як Нікопольский завод феросплавів, зовсім не відміняє того, факту, що це просто красиве місто, де є багато визначних місць. На додаток, саме розвиток промисловості в регіоні спричинив бум індустріального туризму у Нікополі, про цей регіон заговорили, сюди почали приїжджати на екскурсії з різних куточків України.
То що ж подивитися у місті, куди сходити та де знайти найкращі декорації для ваших фото в Instagram?
Міська набережна
Нікополь розташований на правому березі Каховського водосховища, і з набережної відкривається неймовірний краєвид на водоймище та Запорізьку АЕС, найбільшу атомну станцію у Європі. Коли б ви не прийшли на набережну, ви завжди побачите тут рибалок. Вранці нікопольці виходять сюди на пробіжку, а ввечері – на прогулянку. Це найпопулярніше місце для відпочинку як у місцевих жителів, так і у гостей міста.
Стара частина міста
Якщо ви шукаєте атмосферу старого Нікополя, то вам слід робити це саме на Микитинській вулиці. Тут розташовано головний пам’ятник міста – пам’ятник визначному гетьманові Богдану Хмельницькому. Поруч зі скульптурою є також пілон з меморіальною дошкою. Неподалік нікопольські митці розписали стіну будівлі – на ній з’явився яскравий мурал на козацьку тематику. У старій частині міста облаштовано зручну сучасну алею для відпочинку.
Пам’ятник Осипу Шору
Напевне, немає такої людини, яка б не чула ім’я легендарного авантюриста та харизматичного шахрая Остапа Бендера. Та доволі мало людей знають, що в цього літературного персонажа був реальний прототип – нікопольчанин Осип Беньямінович Шор. Осип народився у родині заможного нікопольського купця та власника магазину колоніальних товарів. Цікаво, що саме Шор попросив авторів «12 стільців» та «Золотого теля» І. Ільфа та Є. Петрова не вбивати Бендера на сторінках книг.
Хоча, навіть якби письменники не взяли Осипа Шора за прототип Бендера, ця людина все одно була б гідна пам’ятника у рідному місті. Адже Осип Шор був неординарною особистістю та залишив визначний слід в історії України.
Пам’ятник з’явився у Нікополі у 2011 році (адреса: вул.. Херсонська, 374, біля ресторану «Ковчег»). На монументі викарбувано напис:
«Нікопольчанину Осипу Шору. Він же син турецькопідданого Остап-Сулейман Берта Марія Бендер Ібрагім-бей, він же Остап Ібрагімович, він же прототип великого комбінатора Остапа Бендера (І. Ільф та Є. Петров)».
Могила кошового отамана Івана Сірка
Одним з найвидатніших отаманів часів українського козацтва є Іван Сірко. Його називають характерником та вважають непереможним, адже, за легендою, Сірко не програв жодної битви, натомість здобув 60 розгромних перемог. До речі, саме Сірко зображений на славнозвісній картині І. Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану».
Могила Івана Сірка розташована за межами міста, у с. Капулівка, де створено цілий меморіальний комплекс «Могила кошового отамана Івана Сірка». Комплекс вважається пам’яткою національного значення.
Нікопольські підземелля
Небагато людей знають про унікальну туристичну родзинку міста – купецькі та козацькі катакомби. Під містом знаходиться розгалужена мережа підземель, деяким з яких вже понад 250 років. За легендою, козаки використовували підземні ходи як частину оборонного комплексу. Пізніше підвали знадобилися місцевим купцям – з прохолодних підземних приміщень вийшли чудові склади для зберігання товару та винні погреби.
Під час національно-визвольної боротьби 1917-1921 рр, панування комуністично-радянської влади 1920-1930 рр, німецької окупації 1941-1944 рр. обізнані мешканці Нікополя ховали у підземеллях цінні речі, важливі документи, заборонену літературу та ін.
До війни туристичні агенції та гіди міста влаштовували екскурсії по нікопольським катакомбам.
-
ПОПЕРЕДНІЙ ПОСТ
Каховське водосховище на межі екологічної катастрофи
-
НАСТУПНИЙ ПОСТ
Негативний вплив війни на український ринок праці