У 2023 році місто Нікополь буде відзначати 384 роки з моменту заснування. Це не тільки важливий промисловий регіон, а ще й найстаріше місто області зі славетною історією. Нікополь також єдине місто в Україні, що веде свою історію від Запорозької (Микитинської) Січі, заснованої у 1639 році.
Ще раніше на місці сучасної Нікопольщини були розташовані поселення скіфів. Тут і сьогодні височіють скіфські кургани – Товста Могила та Чортомлик. Саме в одному з цих курганів була знайдена Золота скіфська Пектораль – всесвітньо відома археологічна знахідка, яка зберігається у Музеї історичних коштовностей України у Києві та належить до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України.
За часів козацтва у Нікополі (тоді – урочище Микитин Ріг) було розташовано місто-фортеця Січа для опору татарському війську. Саме у Січі Богдан Хмельницький був обраний гетьманом Війська Запорозького й отримав гетьманські клейноди.

З часів козацтва минуло немало часу, Нікополь пережив і національно-визвольну боротьбу, і голод, і комуністичні репресії, і Другу світову війну та німецьку окупацію. Та попри всі мінливості долі місто вистояло, щоб розквітнути за часів незалежності України та перетворитися не лише на важливий промисловий регіон, а й на туристичний напрямок та просто доглянуте мальовниче місто, де живуть щасливі люди.

До 24 лютого 2022 року Нікополь був одним із найпопулярніших напрямків індустріального туризму: шахти, могутні заводи-велетні, кар’єри цікавлять українців із різних куточків країни. На місцевій дамбі розташована невеличка артгалерея. Одним з цікавих артоб’єктів є Ейфелева вежа в мініатюрі, частина якої пофарбована у жовто-блакитні кольори.

Сьогодні Нікополь вкотре переживає важкі часи. Російська армія майже не щоденно завдає по місту ракетні удари та обстріли. Багато будівель зруйновано або серйозно пошкоджено. Та це не вперше в історії міста, коли його намагаються підкорити чужій волі.

Немає жодних сумнівів, що Нікополь – незламне місто героїв – вистоїть та відновиться після неминучої перемоги України. І нікопольці, а також гості регіону знову будуть гуляти по місцевій набережній та у парку Перемоги, фотографуватися на фоні інсталяції «’I love Nikopol’» та козацького стріт-арту на Микитинський. А Дух старого міста Ізя і далі буде дивитися на перехожих своїми добрими очима з барельєфом, нині розстріляного ворожою армією.
