БФ «Крила України» запускає проєкт «Зайняті», який спрямований на представників найбільш вразливих категорій населення: одиноких батьків, ВПО, мешканців деокупованих міст. Команда Фонду має на меті допомогти постраждалим від війни отримати знання для подальшого працевлаштування.
Війна докорінно змінила сучасний ринок праці, що не могло не відбитися на економіці країни. Чисельність робочих місць значно скоротилася, натомість кількість людей, що знаходяться в активному пошуку роботи та мають гостру необхідність у покращенні свого матеріального становища, збільшилася.
На сьогоднішній день більше 4,5 мільйонів осіб вже отримали статус внутрішньо переміщеної особи, і щодня їхня кількість зростає. Згідно результатам останніх досліджень, у структурі ВПО переважають жінки з досить високим освітнім рівнем та наявним досвідом роботи, проте дещо обтяжені життєвими проблемами. Наприклад, значна частка ВПО – це одинокі жінки з дітьми.
Більшість ВПО вимушені були покинути свої попередні робочі місця та шукати вакансії в новому регіоні проживанні. Для багатьох людей пошук роботи є значною проблемою з декількох причин, а саме:
- велика конкуренція. На одне робоче місце сьогодні претендує близько 12 кандидатів;
- документи, необхідні для працевлаштування (дипломи, атестати, трудові книжки, сертифікати тощо), залишилися вдома, на окупованих або прифронтових територіях;
- психологічні проблеми (страх, стрес тощо);
- неможливість залишити маленьких дітей без нагляду;
- відсутність робочих місць, які б відповідали фаху ВПО;
- відсутність знань та навичок, затребуваних на сучасному ринку праці.
Остання проблема є дуже актуальною, адже багатьом ВПО доводиться перекваліфіковуватися, щоб стати конкурентоспроможним претендентом на вакансію та саме тим спеціалістом, якого шукає роботодавець.
Також люди, які опинилася у складних життєвих обставинах під час війни, часто стикаються з особистісними проблемами, що також заважають працевлаштуванню. Через стрес, важку адаптацію, незнання подальшого плану власних дій, розгубленість люди не можуть швидко знайти роботу та покращити своє фінансове становище.
В результаті рівень безробіття та бідності в країні росте, що створює навантаження на соціальну систему та негативно впливає на економіку країни. З держбюджету вилучаються кошти на сплату соціальної допомоги, натомість кількість податків, що потрапляють в бюджет, зменшується через велику кількість безробітних. Розірвати це замкнуте коло можна, якщо допомогти вразливим категоріям населення знайти роботу.
Команда Фонду запускає проект «Зайняті» саме з метою допомогти людям отримати нову професію, а також необхідні для працевлаштування навички та знання. Проєкт направлений на сприяння інтеграції та освіченості внутрішньо переміщених осіб із окупованих, деокупованих та прифронтових територій шляхом надання доступної освіти для перекваліфікації, проведення тренінгів та просвітницької роботи у сфері особистісного розвитку, працевлаштування, започаткування бізнесу.
В рамках проєкту команда Фонду разом з партнерами планує створити онлайн-платформу, де у вільному доступі будуть безкоштовні курси затребуваних професій, різноманітні тренінги та практикуми.
Онлайн-платформа допоможе представника вразливих категорій населення:
- здобути освіту, необхідну для найзатребуваніших професій;
- правильно скласти резюме;
- освоїти тайм-менеджмент;
- розвинути лідерські якості, hard і soft skills;
- знайти роботодавців;
- вирішити психологічні проблеми, які заважають працевлаштуванню.
Проєкт вплине на самозайнятость не тільки ВПО, але й представників інших вразливих категорій, які з різних причин не можуть відвідувати офіс або самостійно отримати нову професію. Крім того, проєкт «Зайняті» вирішить фінансову, психологічну проблеми та допоможе адаптуватися на новому місці.
Натомість нові бізнес-проєкти та ідеї учасників допоможуть створювати нові робочі місця та підтримувати економіку країни.
Тобто чим швидше люди, що наразі є безробітними, знайдуть своє місце на ринку праці, тим скоріше, по-перше, вони зможуть покращити своє особисте матеріальне становище, а по-друге, пришвидшиться процес відновлення української економіки.